Διόρθωσέ με Ισμήνη αλλά όσον αφορά τα 9μ έχω καταλάβει το εξής:
Όταν λόγω των υποχρεωτικών αποστάσεων Δ/δ, οποιαδήποτε διάσταση του κτηρίου (x ή y) είναι μικρότερη των 9μ, τότε έχω το δικαίωμα να επεκτείνω το κτήριο μου και μέσα στον υποχρεωτικά ακάλυπτο, μέσα δηλαδή στο Δ/δ.
Αν το διάστημα που μένει μέχρι το όριο του οικοπέδου (πίσω ή πλάγιο) είναι <1μ, τότε μπορώ να κολλήσω στο όριο.

Το παράδειγμα που αναφέρεις, δεν το κατάλαβα. Ίσως με ένα σχέδιο να μπορούσα να μπω στο πνεύμα.
Εφόσον υπάρχει στο πίσω όριο κτήριο του όμορου οικοπέδου που εφάπτεται, μπορούμε να κολλήσουμε σ΄όλο το πίσω όριο (περίπτωση 1 που ανέφερα στην ανάρτηση #4). Εδώ δεν χρησιμοποιούμε τον κανόνα 2.

Σχετικά με την απόσταση του κτηρίου του όμορου από το πίσω όριο, δεν μας ενδιαφέρει ούτε τι έγραφαν προηγούμενοι ΓΟΚ, ούτε αν είναι 70cm ή 2m, παρά μόνο αν το όμορο κτήριο εφάπτεται ή όχι στο όριο.
Αν εφάπτεται, έχουμε το δικαίωμα να κολλήσουμε (περίπτωση 1).
Αν όχι, τότε δεν έχουμε το δικαίωμα να κολλήσουμε στο όριο εκτός εάν υπαγόμαστε στην περίπτωση 2 (βλ. 9μ βάθος κτηρίου).

Το τι ισχύει για τα πλάγια όρια είναι διαφορετικό και θεωρώ ότι δεν πρέπει να συνδέουμε το ένα με το άλλο. Τη ρητή αυτή διάκριση αυτή την κάνει ο νομοθέτης και όχι εμείς.